Европейската комисия публикува своя годишен анализ на икономическите и социалните предизвикателства в държавите членки на ЕС, т.нар.доклади по държави. Докладите са инструмент в рамките на оптимизирания европейски семестър за координация на икономическата политика с цел мониторинг на реформите на политиките и ранно предупреждение за предизвикателствата, пред които са изправени държавите членки.
Кристалина Георгиева, заместник-председател на Европейската комисия с ресор “Бюджет и човешки ресурси”, заяви: “Днешният анализ на Комисията показва, че българската икономика продължава възстановяването си от кризата, но очертава и рискове, които трябва да бъдат преодолени в близко бъдеще, за да има устойчив и дългосрочен растеж.
Докладът отбелязва няколко положителни явления в сравнение с предходната година – повече работни места на пазара на труда, начало на пенсионната, здравната и образователната реформи, стабилизиране на финансовата система и по-конкретно банковия сектор.
Очакваният растеж за следващите години остава в рамките на 1.5 – 2% – позитивен, но недостатъчен, за да позволи на България да достигне стандарта на живот в “старите”, а и в някои от новите членки на Европейския съюз.
Много е важно България да продължи усилията за създаване на привлекателна бизнес среда и да привлече частните инвестиции, необходими за осигуряване на по-високи темпове на растеж. Това касае най-вече работата за повишаване на доверието в съдебната система, въвеждането на електронно правителство и подобряването на системата за обществените поръчки. Нужно е още да се гарантира финансова стабилност, включително чрез силен и независим финансов надзор.
Виж повече